/
Contacte Harta site
© 2016-2017, All rights reserved
Toate articolele » Paracetamol plus

Paracetamol plus

           

(Europharm, Romania). Comprimate N 20.

Compozitie Paracetamol 500 mg, Clorfenamina 3 mg.

Proprietati

Preparatul are actiune decongestionanta la nivelul cailor respiratorii superioare, antipiretica si analgezica utila in starile febrile, gripa, rinitele alergice si vasomotorii.

Indicatii

Tratamentul simptomatic al rinitelor alergice si vasomotorii, insotite de febra si/sau cefalee, starile febrile, gripa.

Contraindicatii

Hipersensibilitatea la preparat, varsta sub 5 ani, insuficienta hepatica severa, retentia urinara, glaucomul, tratamentul cu IMAO ultimele 15 zile.

Posologie

Adulti cate 3-6 comprimate/zi divizate in 3 prize. Copii 5-10 ani cate 1-2 comprimate/zi, 10-15 ani cate 2-3 comprimate/zi. Comprimatele se administreaza inainte de masa. Tratamentul trebuie sa fie pe cat posibil de scurt.

Supradozare

Halucinatii, inrosirea tegumentelor, hipertermie (la copii), coma, colaps; hipertensiune arteriala, palpitatii. Convulsii. Paracetamolul poate provoca citoliza hepatica. Tratament: Lavaj gastric, carbune activat. Anticonvulsivante (diazepam i.v. lent). In primele 10 ore se poate administra N-acetilcisteina ca antidot. Beta-blocante (in tahicardie).

Efecte adverse

Rareori eruptii cutanate alergice, trombocitopenie, anemie. Sedare, somnolenta, hiposalivatie, greata, voma, constipatie, retentie urinara, fenomene de excitatie paradoxala la copii. Insomnie, halucinatii.

Interactiuni

Creste efectul deprimant al hipnoticelor, anestezicelor generale, sedativelor, alcoolului. Potenteaza efectele atropinice centrale, antihistaminice, antidepresivelor triciclice, antipsihoticelor, antiparkinsonienelor. Adrenomimeticele, IMAO, furazolidonul cresc tensiunea arteriala.

Precautii

Insuficienta hepatica sau renala. Conducerea vehiculelor si lucrul care solicita atentie si vigilenta.

Nomenclatura


A fost util articolul?


Comentarii 0

Adauga un comentariu


Toate materialele publicate pe site-ul Actinmed au un caracter didactic si nu inlocuiesc decizia profesionistilor in domeniul sanatatii. In caz daca observati simptome descrise in articolele publicate pe site va rugam sa va adresati medicului.