Coldrex nite

           

(Smithkline Beecham Consumer Healthcare, Marea Britanie). Sirop 160 ml in flacoane.

Compozitie Prometazina 20 mg, Paracetamol 1000 mg, Dextrometorfan 15 mg. Vehicul ad 20 ml.

Proprietati

Prometazina are proprietati antihistaminice cu efect antialergic si sedativ marcat, antiemetic si antipiretic, anticolinergic si adrenoblocant. Paracetamolul este un analgezic-antipiretic cu efect antiinflamator moderat datorita inhibitiei ciclooxigenazei si reducerii sintezei prostaglandinelor. Dextrometorfanul inhiba centrul tusei si reduce intensitatea tusei.

Indicatii

Tratamentul simptomatic al gripei si bolilor inflamatorii acute ale sistemului respirator, preferabil pentru noapte. Tusea.

Contraindicatii

Astmul bronsic, epilepsia, hiperplazia prostatica benigna, afectiunile hepatice severe, sarcina, lactatia, hipersensibilitatea la preparat. Varsta sub 12 ani.

Posologie

Adulti, varstnici si copii peste 12 ani cate 20 ml o data pe zi, inainte de culcare.

Supradozare

Somnolenta, dezorientare, afectiuni psiho-motorii, uscaciunea pielii, tulburari vizuale, dereglari GI. Tratament: Lavaj gastric, carbune activat, terapie simptomatica.

Efecte adverse

Somnolenta, inhibitie, eruptii cutanate, prurit.

Interactiuni

Creste efectul anticoagulant al cumarinelor si indandionelor.

Precautii

Insuficienta hepatica sau renala, tratamentul cu preparate hepatotoxice. Conducerea vehiculelor si munca care solicita atentie si vigilenta (inhiba reactiile). Utilizarea alcoolului este contraindicata pe toata perioada tratamentului.

Nomenclatura


A fost util articolul?


Comentarii 0

Adauga un comentariu


Toate materialele publicate pe site-ul Actinmed au un caracter didactic si nu inlocuiesc decizia profesionistilor in domeniul sanatatii. In caz daca observati simptome descrise in articolele publicate pe site va rugam sa va adresati medicului.
Contacte Harta site
© 2016-2017, All rights reserved
Urmareste-ne pe Facebook!