Coldrex

           

(Smithkline Beecham, Marea Britanie). Comprimate N 12 si N 24.

Compozitie Paracetamol 500 mg, Cofeina 25 mg, Fenilefrina 5 mg, Terpinhidrat 20 mg, Acid ascorbic 30 mg.

Proprietati

Preparat combinat cu actiune analgezica, antipiretica, decongestionanta si expectoranta. Paracetamolul inhiba ciclooxigenaza si reduce sinteza prostaglandinelor, micsoreaza durerea si temperatura. Acidul ascorbic compenseaza pierderile de vitamina C, caracteristice pentru stadiile incipiente ale infectiilor respiratorii acute. Fenilefrina contracta vasele sanguine si reduce congestia (efect simpatomimetic). Terpinhidratul stimuleaza secretia bronsica si faciliteaza expectoratia. Cafeina potenteaza efectul analgezic al paracetamolului.

Indicatii

Bolile provocate de raceala, gripa.

Contraindicatii

Hipersensibilitatea la orice componenta a preparatului, afectiunile renale si hepatice severe, hipertensiunea arteriala, hipertiroidismul, diabetul, bolile cordului.

Posologie

Adulti cate 2 comprimate (dar nu mai mult de 4 comprimate) pe zi. Copii 6-12 ani cate 1 comprimat de cel mult 4 ori pe zi.

Supradozare

Cazuri de supradozare nu au fost semnalate.

Efecte adverse

Reactii alergice (eruptii cutanate, edem angioneurotic, urticarie). Rar hipertensiune arteriala (cefalee, greturi, varsaturi, diaree, insomnie, palpitatii).

Interactiuni

Preparatul este incompatibil cu antidepresivele triciclice (risc de puseu hipertensiv) si betablocantele.

Precautii

Perioada graviditatii si lactatiei, varsta sub 3 ani.

Nomenclatura


A fost util articolul?


Comentarii 0

Adauga un comentariu


Toate materialele publicate pe site-ul Actinmed au un caracter didactic si nu inlocuiesc decizia profesionistilor in domeniul sanatatii. In caz daca observati simptome descrise in articolele publicate pe site va rugam sa va adresati medicului.
Contacte Harta site
© 2016-2017, All rights reserved
Urmareste-ne pe Facebook!