/
Contacte Harta site
© 2016-2017, All rights reserved
Toate articolele » Antigrippin

Antigrippin

           

(Natur Produkt, Franta).

Compozitie Comprimate efervescente pediatrice N 10: Paracetamol 250 mg, Clorfenamina 3 mg, Acid ascorbic 50 mg.

Comprimate efervescente adulti N 10: Paracetamol 500 mg, Clorfenamina 10 mg, Acid ascorbic 200 mg.

Proprietati

Preparat combinat cu proprietati analgezice/antipiretice, antihistaminice si antialergice. Inlatura carenta vitaminei C in starile febrile.

Indicatii

Bolile respiratorii acute provocate de raceala si asociate cu febra, rinita alergica, starile gripale.

Contraindicatii

Hipersensibilitatea la preparat, insuficienta hepatica, glaucomul cu unghi inchis.

Posologie

Copii sub 5 ani cate 1 comprimat de 1-2 ori pe zi, 5-10 ani cate 1 comprimat de 2 ori pe zi, 10-15 ani cate 1 comprimat de 3 ori pe zi. Inainte de intrebuintare comprimatul se dizolva in apa.

Supradozare

Greata, varsaturi, paloare, anorexie, dureri abdominale. Tratament: lavaj gastric, N-acetilcisteina (antidot).

Efecte adverse

Somnolenta, xerostomie, tulburari de acomodatie, retentie urinara, reactii alergice, trobocitopenie.

Interactiuni

IMAO, antiparkinsonienele, antipsihoticele, sedativele cresc efectele clorfenaminei, atropina si spasmoliticele prelungesc actiunea paracetamolului, barbituricele, antiepilepticele, rifampicina si alcoolul cresc riscul hepatotoxicitatii.

Nomenclatura


A fost util articolul?


Comentarii 0

Adauga un comentariu


Toate materialele publicate pe site-ul Actinmed au un caracter didactic si nu inlocuiesc decizia profesionistilor in domeniul sanatatii. In caz daca observati simptome descrise in articolele publicate pe site va rugam sa va adresati medicului.