Antiflu

           

(Sagmel, SUA). Pulbere buvabila in plicuri N 6 si N 12.

Compozitie: Paracetamol 650 mg, Pseudoefedrina 60 mg, Clorfeniramina 4 mg.

Proprietati

Preparatul combina proprietatile unui analgezic antipiretic (paracetamol), decongestant (pseudoefedrina) si antihistaminic (clorfeniramina).

Indicatii

Simptomele algice asociate cu raceala si gripa sau alte infectii ale cailor respiratorii superioare (cefalee, curbaturi, febra, dureile moderate in angina, congestie nazala, sinusite, rinita, stranut).

Contraindicatii

Varsta sub 12 ani, tratamentul cu inhibitori de MAO.

Posologie

Adulti si copii peste 12 ani cate un plic la un pahar de apa fierbinte la fiecare 4-6 ore dar nu mai mult de 4 doze pe zi. Se bea fierbinte in portii mici. Lichidul poate fi indulcit dupa gust.

Supradozare

Greata, voma, rar excitatie, tahicardie, dizurie, constipatie, midriaza, eruptii cutanate sau prurit. Tratament: Voma provocata sau, daca este imposibil, lavaj gastric cu solutie isotona sau semiisotona primele 3 ore dupa ingestie.

Efecte adverse

Creste efectul inhibant al anxioliticelor, sedativelor si alcoolului.

Interactiuni

Este incompatibil cu inhibitorii de MAO (antidepresive sau antiparkinsoniene).

Precautii

Nu se recomanda tratament mai lung de 7 zile. Poate provoca somnolenta si nu se recomanda conducerea vehiculelor. Pe tot parcursul tratamentului nu se recomanda bauturile alcoolice.

Nomenclatura


A fost util articolul?


Comentarii 0

Adauga un comentariu


Toate materialele publicate pe site-ul Actinmed au un caracter didactic si nu inlocuiesc decizia profesionistilor in domeniul sanatatii. In caz daca observati simptome descrise in articolele publicate pe site va rugam sa va adresati medicului.
Contacte Harta site
© 2016-2017, All rights reserved
Urmareste-ne pe Facebook!